UEFA bu hakemi seçmekle çıldırmış olmalı

Categories: Genel
Tags: No Tags
Comments: No Comments
Published on: 21 Ekim 2013

Hoffenheim-Bayer Leverkusen maçında topun yan ağlardan kaleye girmesine rağmen gol kararı veren hakem Felix Brych’e UEFA’dan ödül gibi bir atama geldi. Alman hakem yarın Şampiyonlar Ligi’nde oynanacak Milan-Barcelona maçında düdük çalacak

Bundesliga’nın 9. haftasında geçtiğimiz cuma akşamı inanılmaz bir olay yaşanmıştı. Hoffenheim’a konuk olan Bayer Leverkusen’de Stefan Kiessling’in vuruşunda top yan ağlardan kaleye girmiş ve gol olarak değer kazanmıştı. İşte bu skandal kararın kahramanı olan mücadelenin hakemi Felix Brych’i UEFA adeta ödüllendirdi. Avrupa’nın futboldaki patronu, Alman hakemi yarın Şampiyonlar Ligi’nde oynanacak gecenin en önemli karşılaşması olan Barcelona-Milan maçına atadı. İki devin karşılaşmasını yönetmesi için Brych’in seçilmesi herkeste büyük şaşkınlık yaratırken, sosyal medyada da ‘Skandal hakem dev maçta düdük çalacak’ youmları yapıldı.

Leverkusen tekrar istiyor

Bu gelişmelerin üzerine Almanya’da da gündem maddesi kuşkusuz Brych oldu. Almanya Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı ve hukuk uzmanı Rainer Koch, yaptığı açıklamada konuyla ilgili FIFA’dan görüş alacaklarını belirtti. Olayın spor mahkemesinde görüşülebilmesi için FIFA’dan hızlı bir sinyal gelmesini ümit ettiğini söyleyen Koch, böyle bir golü hakemin, futbolun ve fair-play’in kabul etmeyeceğini kaydetti. Bayer Leverkusen Sportif Direktörü Rudi Völler de yaptığı açıklamada, kulübünün, spor mahkemesinin vereceği her türlü kararı kabul edeceğini belirtti. Karşılaşmanın son bölümünü oynatılmasını isteyen Völler, “Benim adalet hissim başka bir çözümden yana. Maçın son 22 dakikasına yeniden oynayalım” dedi. En temiz çözümün bu olacağını ifade eden Völler, bunu Federason Başkanı Wolfgang Niersbach’a da söylediğini kaydetti.

Bu maçtan alınsa daha doğru olurdu

UEFA Hakem Kurulu oynanacak olan maçların hakemlerini önceden belirliyor. Ancak Alman hakemi bu maçtan alma şansı olmasına rağmen, bunu yapmadı. Barcelona-Milan gibi önemli bir müsabakaya böyle kritik bir hata yapan hakemini atayarak onun arkasında olduğunun mesajını verdi. Yani Felix Brych Bundesliga’da hatalı karardan önce bu maça atanmıştı. Tabii UEFA’nın bu tutumu, Felix Brych’in elit bir hakem olmasından kaynaklanıyor. Hakemini koruyor. Ancak şöyle bir durum da var. Zaten Alman Futbol Federasyon’u Hoffenheim’ın itirazıyla bu müsabakanın tekrarına karar verecektir. Hakemin üzerinde yarın nasıl bir baskı olacak merak edilen bu. Zaten yaşanan olaydan sonra morali bozuktur. Sanki yapmış olduğu ciddi hata sonrasında bu maçtan alınsa daha doğru olabilirdi.

Bir Cevap Yazın

Welcome , today is Perşembe, 21 Kasım 2019